Auteur: Rinus Baaijen, Kap bd Lua

Organisatie DGLC

1. 800 Ondersteuningssquadron

Het 800 Squadron biedt het DGLC communicatie- en logistieke ondersteuning en zorgt voor de nabijbeveiliging van de overige eenheden. Het bestaat uit een staf en 3 vluchten (deeleenheden) met elk een specifieke taak. De CIS-vlucht (communicatie- en informatiesystemen) zorgt voor de data- en stemcommunicatie tussen de operationele eenheden. De logistieke vlucht zorgt voor de bevoorrading en het transport. De Force Protection-vlucht bewaakt en beschermt de eenheden.

2. 802 Patriot squadron

802 Patriot squadron is verantwoordelijk voor de inzet van het Patriot-luchtverdedigingssysteem. Dit bestaat uit een radar, een vuurleidingscentrale, lanceerinstellingen en stroomvoorziening. Vanuit mobiele commandoposten worden de eenheden aangestuurd.

802 Squadron bestaat uit een staf en 5 vluchten: een logistieke vlucht, een commandovoeringsvlucht en 3 Patriot-vluchten, de zogenoemde vuureenheden met de daadwerkelijke wapensystemen. Het commandovoering element stuurt deze aan en is de verbindende schakel met het hogere niveau. De logistieke vlucht zorgt voor het onderhoud en logistieke ondersteuning.

3. 11 Luchtverdedigingsbatterij

11 Luchtverdedigingsbatterij, opgericht 1 juni 2023, heeft als taak de luchtverdediging tegen doelen op korte tot zeer korte afstand. De batterij bestaat uit een batterijstaf en twee pelotons:

  • 1 Stingerpeloton met van de schouder afgevuurde Stinger-raketten ter verdediging van schepen en lichte infanterie, zoals de Luchtmobiele Brigade en het Korps Mariniers.
  • 1 C-UAS-peloton (counter unmanned aircraft systems, nl: tegen onbemande vliegtuigen). Dit peloton beschikt over over infraroodkijkers (FLIR, forward looking infra-red) en Squire-radars om drones op te sporen. Drones kunnen worden bestreden met de Skywall, een wapen dat een projectiel afschiet dat vervolgens een net ontvouwt over een drone om het uit de lucht te halen.
Nieuw:
Versterken van de luchtverdediging: Oprichting 12 Luverdbt

Defensie gaat de luchtverdediging versterken met een extra luchtverdedigingsbatterij, een vierde (nog te vullen) Patriot-vuureenheid en een testcentrum voor middelen tegen drones.

overdracht vaandel vierde Patriot-vuureenheid (4-FU) geactiveerd

Overdracht van het vaandel voor de vierde Patriot-vuureenheid (4-FU) (Foto: Martin Bos)

Op maandag 1 juli 2024 was de officiële oprichting van deze eenheden in Vredepeel. Hier ligt de thuisbasis van het Defensie Grondgebonden Luchtverdediging Commando (DGLC). Met deze stap heeft Defensie meer mogelijkheden om dreigingen vanuit de lucht aan te pakken. In totaliteit groeit de Nederlandse grondgebonden luchtverdediging met 200 extra banen (van ± 700 naar 1.000 nu).

Embleem 12 Luverdbt
Embleem 12 Luverdbt  (Foto: Martin Bos)
4. 12 Luchtverdedigingsbatterij

Met de oprichting van de 12 Luchtverdedigingsbatterij (12 Luverdbt) heeft Nederland straks twee identieke batterijen (naast 13 Luchtverdedigingsbatterij ‘Ypenburg’) tegen luchtdreigingen op korte en middellange afstand. Deze luchtverdedigingseenheden kunnen zowel gezamenlijk als zelfstandig worden ingezet. De organisatie staat al en de functies zijn toegevoegd, maar de huidige raketsystemen moeten nog worden vervangen (NASAMS 2 door NASAMS 3) of toegevoegd (NOMAD). 12 Luverdbt wordt bij hun inzet gekoppeld aan 43 Gemechaniseerde Brigade.

Oprichting 12LuVerdbt

Kol Kuijpers reikt het vaandel van de 12 Luverdbt uit (Foto: Martin Bos)

De vierde Patriot-vuureenheid maakt Nederland beter bestand tegen dreigingen op de lange afstand. Het Patriot wapensysteem is zeer geschikt om inkomende projectielen zoals ballistische raketten, vliegtuigen en kruisvluchtwapens te vernietigen.
Het nieuwe testcentrum voor middelen tegen drones is niet alleen voor het DGLC bedoeld. Ook diverse overheidspartners kunnen hier terecht om bijvoorbeeld counter-dronesystemen uit de industrie te testen.

5. 13 Luchtverdedigingsbatterij 'Ypenburg'

Het AGBADS-, UDIS- en Stinger-peloton zijn bij 13 Luchtverdedigingsbatterij ondergebracht. De batterij zorgt hiermee voor de luchtverdediging op middellange tot zeer korte afstand. 13 Luchtverdedigingsbatterij bestaat uit een staf, een verbindingsgroep en 4 operationele vluchten.

De volgende 2 vluchten vormen samen AGBADS (army ground based air defence system):

  • de radarsystemen TRML en AN/MPQ-64, de vuurleiding en AMRAAM-pelotons.
  • Het Stinger-peloton zorgt voor de luchtverdediging met het Fennek-verkenningsvoertuig SWP (Stinger weapon platform) en Stinger Manpad (vanaf de schouder gelanceerd).

De andere 2 vluchten van 13 Luchtverdedigingsbatterij:

  • Het Counter Rockets, Artillery and Mortar-peloton detecteert van raketten, artilleriegranaten, mortieren en drones met UDIS.
  • Het logistiek peloton zorgt voor onderhoud, bevoorrading en berging.
6. Fluabwehrraketengruppe 61

Flugabwehrraketengruppe 61 is een Duitse operationele luchtverdedigingseenheid. Met haar wapensystemen biedt de eenheid bescherming tegen luchtdreigingen op de korte afstand. De eenheid bestaat uit ongeveer 400 militairen en is gelegerd in Todendorf/Panker aan de Duitse Oostzeekust. Flugabwehrraketengruppe 61 bestaat uit 4 squadrons:

  • 1 Mantis-squadron
  • 2 LeFlaSys Squadrons, een licht luchtafweersysteem, voorzien van het lichte luchtverdedigingssysteem Ozelot met Stingerrakketten.
  • Het HQS-squadron zorgt voor logistieke ondersteuning, communicatie- en informatieverbindingen en ondersteunt met de LÜR radar.
  • Het trainingssquadron traint het personeel met simulatoren voor alle wapensystemen.
7. Opleidings- en Trainingscentrum

Het Opleidings- en Trainingscentrum verzorgt alle luchtverdedigingsopleidingen en specifieke rijopleidingen en ondersteunt (internationale) trainingen. Het centrum heeft een groot aantal geavanceerde wapensysteemsimulatoren.

8. Kenniscentrum

Het kenniscentrum zorgt voor het verkrijgen, borgen en delen van kennis op het gebied lucht- en raketverdediging. Met deze kennis wordt ook sturing gegeven aan de (in)richting van de DGLC. Het centrum zorgt verder voor technische en tactische documentatie en procedures en ondersteunt en adviseert bij de aanschaf van nieuwe systemen en materieel.


Bronnen: Wikipedia, Defensie.nl, defensiefotografie.nl
Foto's: defensiefotografie.nl - Martin Bos